O Baltazaru

Charitní bazar Baltazar, sociální podnik výjimečný rozsahem své pomoci na území celého Jihomoravského kraje

Textilní banka Baltazar (Charitní bazar Baltazar) má již 8leté zkušenosti se sběrem nepotřebného oblečení a textilního a oděvního odpadu. Za poslední 3 roky sesbírala pomocí 20 sběrných kontejnerů a centrálního skladu 1615 tun textilu a oděvů

Svoz šatstva ze zběrných nádob a ukládání v třídírně (2)      

Jsme jediná organizace svého druhu na území celého Jihomoravského kraje, která šatstvo v takto velkém rozsahu vybírá a následně i třídí a poskytuje potřebným, a to na základě spolupráce s místními úřady práce, sociálními odbory i neziskovou sférou. Právě tyto instituce vydávají poukázky, se kterými si k nám sociálně potřební lidé mohou přijít pro šatstvo zdarma. Pro lidi s prokazatelnou nouzí je tento způsob distribuce textilu obrovskou pomocí a podporou. Jen za rok 2021 si lidé v nouzi u nás přerozdělili 89 tun šatstva, naše středisko inspiruje mnohé další firmy a je dáváno za příklad dobré praxe. 

Výdej lidem oblečení lidem v nouzi (2)        

Jsme středisko nevykazující zisk, i když určitou část šatstva prodáváme v sociálních second-handech. Zisk z těchto prodejů totiž pokrývá náklady spjaté s provozem prodejen a sběrného a třídícího střediska.

 

Osobní příběh Charitního bazaru Baltazar (Filip Habrman):

stažený soubor

Baltazar jsem opětovně zakládal v roce 2013, kdy bylo středisko téměř před uzavřením. Nový koncept jsme postavili na třech pilířích: uživit se bez pomoci státních financí či podpor, tj. sociální podnikání, poskytnout šatstvo zdarma všem lidem bez rozdílu, pokud tito lidé procházejí životní finanční krizí, a v poslední řadě snížit obsah šatstva, které končí na skládkách.

Ač se záměr zdál na počátku nerealizovatelný a mnoho lidí mě od této práce zrazovalo, podařilo se nám všechny pilíře naplnit a Charitní bazar Baltazar uvést v život a následně provozovat.

V současné době platí, že:

  • vedeme tři charitní bazary v Brně a jeden E-shop
  • zaměstnáváme celkem 9 osob, kteří pracují v charitních prodejnách, třídírně a Eshop
  • šatstvo poskytujeme zdarma (výměnou za poukázky poskytované kurátory města Brna, NNO, sociálními odbory, probační službou atp.), měsíčně takto pomůžeme průměrně 700–1000 lidí v nouzi
  • díky nám dochází k recyklaci a spalování většiny textilního a oděvního odpadu v Brně; do roku 2019 bylo šatstvo recyklováno v Rakousku, nicméně tamní recyklační linka byla uzavřena, a tak od října 2019 veškeré šatstvo, které se nevytřídí na prodejny, tedy asi 70 % z celkového počtu, putuje do spalovny a tím nekončí na skládkách, což je pro nás priorita

Ačkoli jsme součástí Diecézní charity Brno, fungujeme jako sociální podnikání, nikoli sociální služba, a nespadáme tak do „vhodných“ škatulek MMB/JMK – nemůžeme tedy v zásadě žádat o finanční podporu. Dosud jsme ostatně fungovali z 98% bez jakékoli státní či úřední finanční pomoci a chtěli bychom si tento stav udržet.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení