Jak správně vytřídit šatník na podzim

Léto pomalu končí a ráno se pořádně ochlazuje. Vytahujeme ze skříní svetry, kabáty a čepice. Šatník není nafukovací a výměna oblečení na podzim je vhodnou příležitostí, jak jej protřídit. 

Jak správně postupovat a co s věcmi, které už nosit nebudete? 

Jak třídit

1. Vytvořte si správnou pracovní atmosféru

Vidina hory prádla k vyzkoušení vás během náročného dne moc nenadchne. Zvolte pro práci raději víkendové odpoledne nebo klidnější večer, pusťte si pěkný film nebo příjemnou hudbu a úklid oblečení vám půjde rychleji.

2.Vypadají vaše oblíbené kousky stále dobře?

Neradi se loučíme s oblíbenými tričkami nebo kalhotami. Pokud ale ztratí původní barvu nebo tvar anebo jsou plné žmolků, je na čase se s nimi rozloučit. 

3. Nevyšlo oblečení z módy? 

Pokud schováváte kousky jen pro zvláštní příležitosti, třeba společenské kostýmky či kalhoty, často přežívají v šatníku dlouhé roky. Vypadají stále dobře a je vám líto je vyhodit. Jednou za čas si přiznejte, že šaty moderní před 10 lety nejsou módní teď, a zbytečně je neskladujte. 

4. Oblečení, které jste déle než rok nenosili

Dejte ho nekompromisně pryč, zabírá vám cenné místo ve skříni. Opravdu ho nosit nebudete.

Pravidelně třiďte váš šatník

 

5. Vše vyzkoušet!

Všechno oblečení, které prošlo sítem vašeho kritického oka, pořádně vyzkoušejte. Kusy, které vám nesedí, vytřiďte. Opravdu rychle nezhubnete a oblečení ve špatné velikosti vám pouze zabere prostor v šatníku.

6. Vytříděné věci roztřiďte

Věci k vyhození – seprané, zažmolkované a vytahané oblečení vyhoďte. Ideálně je odvezte do místního sběrného dvoru, který zajistí recyklaci.

Věci, které ještě můžou posloužit – oblečení, které je v pořádku, můžete buď prodat na online bazarech jako Vinted, Aukro nebo sBazar nebo je můžete darovat na charitní účely.  Charitní Bazar Baltazar uvítá darované oblečení, které můžete uložit ve sběrných kontejnerech. Seznam charitních kontejnerů naleznete zde: https://dchb.charita.cz/co-delame/charitatni-bazar-baltazar/seznam-kontejneru-na-satstvo/ . 
Pokud nejste z Jihomoravského kraje, můžete také darovat oblečení vaší lokání charitě.